چشم‌انداز

موسسه آموزش عالی مهارت‌افزایی و اشتغال‌پذیری گلبهار به عنوان مرکز آموزش عالی متمایز در منطقه، کشور و مطرح در غرب آسیا در زمینه هدایت دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاهی به بازار کار، ارتقاء مهارت و بروز رسانی اطلاعات فنی شاغلین در صنایع و حِرَف است. بر اساس اسناد بالادستی، دامنه اثر و شمول موسسه محدود به دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه فردوسی مشهد نخواهد بود، بلکه کلیه دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی استان خراسان رضوی در زیرنظام‌های دولتی و غیردولتی را در برمی‌گیرد. انتظار می‌رود در مرحله بعد، پوشش جمعیتی موسسه منطقه و کشور را شامل شود.

مأموریت

موسسه آموزش عالی مهارت‌افزایی و اشتغال‌پذیری گلبهار به عنوان مرکزی که تا رسیدن به بلوغ کامل تحت مدیریت دانشگاه فردوسی مشهد که از قطب‌های ممتاز علمی است، تلاش خواهد نمود که با التزام به اجرای نقشه جامع علم و فناوری کشور و با تکیه بر سرمایه‌های اجتماعی و انسانی فرهیخته، وجود صنایع مختلف در خراسان بزرگ، ضمن رعایت اخلاق به ارتقای مهارت و به‌روزرسانی اطلاعات فنی و مدیریتی شاغلین صنایع و سایر حِرَف، دانشجویان و دانش‌آموختگان برای پاسخگویی به نیاز جامعه و بازار کار، ارائه خدمات مشاوره‌ای، آموزشی و خلق ثروت مبتنی بر دانش با بهره‌وری و کیفیت بالا اهتمام ورزد. مأموریت اصلی موسسه شناسایی و هدایت ایده‌های کارآفرینانه و شتاب‌دهی فرآیند ایده به محصول در سطح ملی با اولویت پوشش نیازهای منطقه‌ای می‌باشد.

برنامه ­های کلان

برنامه­های موسسه به طور کلی متمرکز بر دو حوزه اصلی زیر است:

 • اشتغال­پذیری
  • افزایش مهارت دانشجویان و دانش‌آموختگان برای جذب شدن در بازار کار
  • توجه به نیازهای آموزشی صنعت و سایر حرف شامل دوره‌های فشرده و دور‌های در چارچوب دوره‌های آموزشی مصوب وزارت متبوع در مقاطع مختلف زمانی
  • توسعه جنبه‌های کاربردی تحصیل دانشجویان و دانش‌آموختگان گروه‌های مختلف تحصیلی با تأکید بر گروه علوم انسانی
  • مرجعیت تعیین انطباق سطح فنی دانش‌آموختگان دانشگاهی با استانداردهای ملی و جهانی
 • توسعه کارآفرینی
  • ارتقاء و بروز رسانی اطلاعات فنی و مدیریتی شاغلین در صنعت و سایر حرفه‌ها
  • توجه به بهره‌وری و چابک‌سازی ساختار دانشگاهی با استفاده حداکثری از سامانه‌های نرم‌افزاری
  • توجه به نیازهای فناوری کشور با اولویت خراسان بزرگ و برنامه‌ریزی برای هدایت مهارت‌پذیران

همان‌طور که اشاره شد، یکی از رویکردهای موسسه در حوزه اشتغال، افزایش توان اشتغال­پذیری دانشجویان است. ازآنجایی‌که مشکل اشتغال دانشگاهیان صرفاً به نداشتن مهارت و فقدان اشتغال­پذیری مربوط نمی­شود، لذا در برنامه­های کلان موسسه لزوم کارآفرینی برای دانش­آموختگان مدنظر بوده است. به‌عبارت‌دیگر، با توجه به محدودیت­های فرصت­های استخدامی و شغل­های موجود و رایج و تعداد زیاد دانشجویان امکان رسیدن به اشتغال پایدار کم خواهد بود؛ بنابراین موسسه به دنبال سازوکاری برای ایجاد فضاهای شغلی جدید و نیز ارتباط دانشجویان با نیازهای کارآفرینانه کشور است.